conference psPriestory Slovenského národného divadla sa v dňoch 22. - 24. 6. 2016 stali miestom konania  7. konferencie európskeho regiónu Medzinárodnej únie boja proti tuberkulóze a pľúcnym chorobám (IUATLD), ktorej spoluorganizátorom bola aj Katolícka univerzita v Ružomberku.


Počas troch dní sa podujatia zúčastnilo viac ako 600 delegátov vrátane zástupcov štátnej a verejnej správy. Otvárací ceremoniál sa začal slávnostným príhovorom prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ktorý dal účastníkom konferencie sľub, že adekvátna zdravotná  starostlivosť pre každého  je a bude pre neho prioritou. Zdôraznil potrebu využitia zručností  Európskeho spoločenstva v   úsilí o spoločné dobro:

 

conference is„Je to morálna povinnosť úspešných krajín pomáhať tým menej šťastným, ľuďom v núdzi. Jeden milión detí postihnutých tuberkulózou po celom svete,  tam nie je žiadny priestor pre falošné ambície. Musíme pracovať  spoločne. "

 

Jeho vyhlásenie udávalo základný tón  konferencie, ktorá mala vedu vo svojom jadre, ale  predstavila tiež sociálne témy a tabu. Priestor bol venovaný vplyvu ochorenia pľúc na zraniteľné skupiny obyvateľov, moderným postupom v liečbe TBC a  plánom pre zefektívnenie boja proti tuberkulóze.

 

Počas podujatia prebehlo viacero sympózií s tematikou multirezistentnej tuberkulózy u detí a dospievajúcich, komorbidít tuberkulózy a diabetu, respektíve HIV infekcie a starostlivosti o tieto skupiny pacientov vo východnej Európe.


Inovatívne prezentácie poukázali na nové trendy vo využití digitálnych technológií,  ktoré môžu byť súčasťou  monitorovania, edukácie a podpory  pacientov s TBC.


Sociálny podtext podujatia umocnil aj večerný  charitatívny  „Beh za zdravé pľúca“  určený pre účastníkov konferencie ako aj pre širokú verejnosť, ktorého výťažok bude venovaný pre  Detské oddelenie tuberkulózy Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a pľúcnych chorôb v Dolnom Smokovci.


V rámci sprievodných kultúrnych aktivít sa v priestoroch Dómu Sv. Martina uskutočnil koncert sólistov a vokálnych telies Schola Cantorum Rosenbergensis a Benedictus z Katedry hudby na Pedagogickej fakulte KU v Ružomberku.

 

V predvečer parlamentného summitu Euro TB Caucus,  bolo jasné, že Európania sú vážne pripravení na dosiahnutie cieľa  -  elimináciu TBC do roku 2030 a 7. konferencia IUATLD predstavovala dôležitý krok k jeho naplneniu.

Fotogaléria: 7th Conference of the Europe region Slovak national theatre Bratislava, Slovakia 22-24 Juna 2016

 

 

október 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Fakulta Zdravotníctva

Námestie A. Hlinku 48

034 01 Ružomberok

mail gabrielais2moodle
eduraom wifiISICstravovanie

faculty of health

erasmus

2020 21 prijimacie konanie baner

infomracie o studiu svetly

dokumenty na stiahnutie

e prihlaska FZ

harmonogram roka

specializacne studium

akreditovane kurzy

rzd ruzomberske zdravotnicke dni

zdravotnicke studie casopis

zdravie a zivot nf baner