falckDňa 30. júna 2018 posádka RZP Nová Bystrica, ktorej členom posádky bola Kubicová Veronika, študentka 3. ročníka odboru urgentná zdravotná starostlivosť FZ KU v Ružomberku vracala na svoju domovskú stanicu, keď spozorovali, že strecha rodinného domu pri ceste  je v plameňoch! Okamžite zmenili smerovanie sanitného vozidla k tomu domu. Po ceste kontaktovali tiesňovú linku, aby sa uistili, že sú o požiari informovaní. Nakoľko na tiesňovej linke nevedeli o tejto krízovej udalosti vyžiadali si súčinnosť príslušníkov polície SR a príslušníkov HaZZ SR. Po príchode na miesto posádka zistila, že v dome sa nachádzajú dve dospelé osoby. Po zhodnotení rizika sa posádka rozhodla vojsť do domu, aby mohli ľudí dostať von. Medzičasom privolala Veronika Kubicová aj miestnych dobrovoľných hasičov. Ako prvú našli pani, ktorá udávala, že jej manžel je na horiacej povale a neodpovedá jej. Žena nejavila známky poranenia či intoxikácie splodinami horenia, bola len v psychickom šoku.

Vodič záchranár evakuoval túto osobu do bezpečia, pričom druhý záchranár pokračoval v hľadaní nezvestného manžela. Požiar na povale bol však tak rozsiahly, vrátane tepla a dymu, že sa nemohol pre hroziace riziko na povalu dostať.Po chvíľke sa mu však podarilo muža nájsť na prvom poschodí rodinného domu. Bol intoxikovaný splodinami horenia, no nebol v priamom ohrození života. Manžela záchranár evakuoval do bezpečného prostredia. Po evakuácií, základnom vyšetrení a ošetrení manželského páru sa posádke podarilo vyniesť z horiaceho domu aj najcennejšie veci, vrátane toho najcennejšieho čo manželia mali, ich kocúra. Po príchode dobrovoľných hasičov sa posádka rozhodla pomôcť s hasením požiaru, nakoľko väčšina hasičov dobrovoľného zboru sa v tom čase nachádzala na súťaži mimo obce. Tak sa zo záchranárskej posádky na malú chvíľu stali hasiči, ktorí sa bez váhania chopili prúdnice a hasili požiar až do príchodu profesionálnych hasičov. Po definitívnom ošetrení manželského páru a uhasení požiaru sa táto posádka vrátila nakoniec na stanicu.
Medaila cti Sophusa Falcka sa udeľuje od roku 1957 za výnimočné činy pri záchrane ľudského života či majetku. Každoročne býva udelených len 10 medailí na svete. Tento rok medaila cti putovala do  Dánska, Švédska, Nemecka, Slovenska a Austrálie.

august 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Fakulta Zdravotníctva

Námestie A. Hlinku 48

034 01 Ružomberok

mail gabrielais2moodle
eduraom wifiISICstravovanie

faculty of health

erasmus

2020 21 prijimacie konanie baner

infomracie o studiu svetly

dokumenty na stiahnutie

e prihlaska FZ

harmonogram roka

specializacne studium

akreditovane kurzy

rzd ruzomberske zdravotnicke dni

zdravotnicke studie casopis

zdravie a zivot nf baner