zasadnutie efn 1Zástupcovia 3 miliónov sestier v EÚ sa v dňoch 11. až 12. 10. 2018 zúčastnili druhého Generálneho zhromaždenia Európskej federácie sestier  (GA EFN) v tomto roku, ktoré organizovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).  Medzinárodné stretnutie sa konalo v Senci na Slnečných jazerách. Delegátmi za SKSaPA bola prezidentka Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p.a. a člen Rady a Prezídia SKSaPA a zároveň pedagóg FZ KU v Ružomberku PhDr. Lukáš Kober, PhD.

Práve počas tohto medzinárodného stretnutia využívajú zástupcovia sestier príležitosť na zdieľanie názorov a analýzu kľúčových politických tém, ktoré riadia agendu EÚ vo vzťahu k  ošetrovateľstvu a vplyvu ošetrovateľskej profesie na občanov Európy. Zlepšenie kvality pracovných podmienok pre sestry a zabezpečenie kvalifikovanej a motivovanej pracovnej sily sú prioritami EFN. V tomto zmysle bolo 108. zhromaždenie na Slovensku príležitosťou na vypracovanie potrebných opatrení na to, aby sa európsky pilier sociálnych práv stal skutočnou pridanou hodnotou pre ošetrovateľskú profesiu.

nursing nowzssČlenovia EFN  dôrazne žiadajú, aby sa ocenil príspevok 3 miliónov sestier, ktoré sú kľúčové pre pacientov a systémy zdravotnej starostlivosti a to ich zapojením do tvorby politík EÚ.
Počas stretnutia privítali  Lorda Nigela Crispa, predsedu komisie pre kampaň Nursing Now.  Nursing Now je globálna kampaň prebiehajúca v spolupráci s Medzinárodnou radou sestier (ICN) a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) už tretí rok. Jej  cieľom je  zlepšiť globálne zdravie posilnením  postavenia sestier. Do tejto medzinárodnej kampane sa dňa 24.11. 2018  oficiálne zapojila aj SKSaPA a to s podporou zástupcov zo všetkých regiónov Slovenska. Zástupcovia sestier a pôrodných asistentiek na svojom pracovnom stretnutí podporili myšlienku kampane a majú záujem prezentovať a podporiť dôležitú úlohu ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie v 21. storočí a to aktívnym poukazovaním na inovatívne postupy najlepšej praxe.

                    Lukáš Kober

júl 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Fakulta Zdravotníctva

Námestie A. Hlinku 48

034 01 Ružomberok

mail gabrielais2moodle
eduraom wifiISICstravovanie

faculty of health

erasmus

2020 21 prijimacie konanie baner

infomracie o studiu svetly

dokumenty na stiahnutie

e prihlaska FZ

harmonogram roka

specializacne studium

akreditovane kurzy

rzd ruzomberske zdravotnicke dni

zdravotnicke studie casopis

zdravie a zivot nf baner