hucul 1Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku ponúkla v rámci 13. ročníka Týždňa vedy a techniky na Slovensku prednášky z oblasti lingvistiky, filozofie či histórie.

S témou Pojem kritiky a spoločenské vedy vystúpil Juraj Halas z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Zobrazením klasického optického klamu sa pokúsil ilustrovať tému analogických prípadov v spoločenských vedách. „Chcel som priblížiť ako pojem kritiky súvisí so spoločenskými vedami a ako porozumieť výrazu kritická teória,“ priblížil Halas jadro

svojho vystúpenia.

Až dve prednášky o vojenskom umení si pre akademickú obec pripravil Volodymyr Hucul zhalas 2 Užhorodskej národnej univerzity. „Umenie je stále aktuálne, časy sa zmenili, ale umenie ostáva. Pre nás je dôležité, že vojna a zbrojná prevaha nie je niečo ďaleké a dávne. Je to stále aktuálna reč,“ povedal Volodymyr Hucul. „V rámci humanitných vied má miesto aj výskum vojenského umenia. Všetkým, čo človek vyprodukoval, sa treba zaoberať. Je to súčasť života a minulosti, ktorá je málo prebádaná. Dá sa povedať, že u nás je vojenské umenie prakticky nepoznané,“ doplnil vedúci katedry histórie Jaroslav Nemeš.

kralcakNedávne kodifikačné úpravy výnimiek z rytmického krátenia v kontraste s jazykovou praxou priblížil Ľubomír Kralčák z Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. „Téma sa ukazuje ako aktuálna aj pre používateľov jazyka, ktorí neštudujú slovenčinu,“ myslí si profesor Kralčák, podľa ktorého je potrebné podporiť uplatňovanie pravidiel o rytmickom krátení a vyhnúť sa nepotrebným výnimkám. „Naša kodifikácia je až priveľmi pohyblivá,“ glosoval v úvode prednášky profesor Jozef Mlacek z katedry žurnalistiky.

Odborné prednášky počas Týždňa vedy a techniky doplnilo podujatie „No Rocket Science“ Day, ktoré pripravila katedra anglického jazyka a literatúry, ako aj prezentácia reportážnej literatúry z dielne vydavateľstva Absynt.

Miriama Rybovičová, Martina Púpavová, Nikoleta Stikičová

Foto – autorky 

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Filozofická fakulta

Hrabovská cesta 1B

034 01 Ružomberok

 

Recepcia

044/432 27 08

+421 918 722 023

+421 918 722 025

Štúdium

+421 918 722 009

+421 918 722 024

Dekanát

+421 918 722 027

facebook icon

instagram iconyoutube icon

 

 

english

ukrainian 01

letná univerzita ku banner na web

ff ku promo video banner

banner prijimaci konanie 2020 2021

ios 01

banner PUBLIKACIE FF KU

el prihlaska ff white

kd2

klub absolventov trojan final1

media.ku.skmozaika banner final2

0 banner k poli sutaz eu

ucchei banner 2

  

stravaemail  

aislogo