medart1Súťaž MEDart, jediná svojho druhu na Slovensku, udelila prvé diplomy. Úvodný ročník ovládla fotografia.

Premiérový ročník prehliadky stredoškolskej mediálnej tvorby MEDart vyvrcholil v piatok 15. februára. Nielen mená tých najlepších, ale aj workshopy, diskusiu a rady do ďalšej tvorby prinieslo slávnostné vyhodnotenie na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. 

 

Z približne 150 súťažných prác v štyroch mediálnych odvetviach – tlač, rozhlas, fotografia a televízia – vyberali tie najhodnotnejšie profesionáli z praxe. Celkovo súťažilo 75 študentov z celého Slovenska, medzi nimi aj Mária Boršodiová, ktorá sa v okruhu Rozhlas umiestnila na treťom mieste: „Do súťaže som sa zapojila, pretože ma bavia médiá. Dozvedela som sa, ako to v nich funguje, nabrala som nové skúsenosti a získala som stáž v RTVS, takže som veľmi spokojná,“ zhodnotila svoje dojmy.

 

medart2Podujatie organizovala Katedra žurnalistiky FF KU. Vedúceho katedry Pavla Izraela príjemne prekvapil záujem študentov: „Vzhľadom na vysoký počet zaslaných fotografií a videí si dovolím tvrdiť, že prevláda tvorivosť vo vizuálnej oblasti v porovnaní s textovou tvorbou.“ Úroveň súťaže podľa neho zvýšili zaujímaví porotcovia a lektori workshopov.

 

Workshopmi zameranými na tlač, rozhlas, televíziu i fotografiu previedli súťažiacich Martin Pastierovič z vydavateľstva Ringier Axel Springer, ktorý je zároveň vedúcim projektu Digital Media Campus, fotograf Nového Času Branislav Račko, redaktori RTVS Radoslav Zemančík a Marcel Páleš aj vyučujúci z Katedry žurnalistiky FF KU.

 

medart3Účastníci si vyskúšali prácu v televíznom a rozhlasovom štúdiu a odkryli základné zásady tvorby textov či fotografií. Fotografický workshop viedol Branislav Račko. Pri hodnotení súťažných fotografií si všímal najmä kompozíciu, estetiku a význam samotnej fotografie: „Ukázalo sa, že digitálna doba sa veľmi posunula vpred, čomu určite napomohli aj sociálne siete. Fotografická gramotnosť sa veľmi zvyšuje, žiaci stredných škôl už dnes vedia urobiť veľmi dobrú fotografiu.“

 

Víťazi okrem vecných cien získali aj dennú stáž v TASR a v RTVS a predplatné Denníka N. 

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Filozofická fakulta

Hrabovská cesta 1B

034 01 Ružomberok

+421 44 43 22 708

facebook icon

instagram iconyoutube icon

 

 

english

ukrainian 01

letná univerzita ku banner na web

ff ku promo video banner

pk 2019 2020 01

ios 01

el prihlaska ff white

kd2

klub absolventov trojan final1

media.ku.skmozaika banner final2

0 banner k poli sutaz eu

ucchei banner 2

  

stravaemail  

aislogo