img 20191021 111520V týždni od 21. do 24. októbra sa v spolupráci s Instituto di cultura italiana v Bratislave, Pedagogickou fakultou Katolíckej univerzity v Ružomberku a mestom Ružomberok pre študentov i širokú verejnosť uskutočnil XIX. týždeň talianskeho jazyka a kultúry vo svete. Univerzitu navštívili a svojimi prednáškami obohatili prof. Pallone, prof. Scacchi a prof. Madarász.Imre z Debrecinu.

 

Konferenciu otvorila vedúca Katedry cudzích jazykov dr. Plávková-Tináková spolu viceprimátorom mesta Ružomberok, Mgr. Michal Lazár, a prodekanom, Doc. Gejdošom v prítomnosti ostatných vyučujúcich Katedry cudzích jazykov a Katedry hudby PF KU.

 

V pondelok 21.10. nám prof. Pallone predstavila zaujímavú prednášku o taliančine ako literárny a pre hudbu dokonalý jazyk. Jej slabiky a zloženie slov ju doslova predurčili, podľa prof. Pallone, na umeleckú dráhu. Jednotlivo prezentované diela svojím umeleckým vkladom predstavili aj študenti z Katedry hudby v doprovode so svojou vyučujúcou, PaedDr. Miriam Žiarna PhD. ArtD. Pondelňajšie predpoludnie na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku sa tak nieslo v tónoch celosvetovo známych novovekých talianskych divadelných a operných diel.

 

img 20191024 102430

 

V utorok sme pre zmenu zakúsili niečo architektonické a historické - spoločnú prednášku prof. Pallone a prof. Scacchi o meste Matera v južnom Taliansku. Talianske profesorky nám predstavili toto mesto, ktorého sa geologické podložie pred tisíckami rokov nachádzalo na dne mora, vďaka čomu sa dnes môže Matera pýšiť titulom najkrajšie mesto Basilicaty.

Záver celého týždňa patril prof. Madarászovi z Debrecínu, Maďarska, ktorý vo štvrtok 24.10. hovoril o veľkom talianskom spisovateľovi Alfierim. Ako podotkol, tento spisovateľ je aj pre dnešnú mládež vzorom slobodného zmýšľania a boja proti tyranii alebo totality. Študenti sa pútavo zaujímali aj o jeho idey, vďaka ktorým sa Taliansku podarilo zjednotiť v roku 1861. Napokon aj pán profesor zhodnotil, že táto téma je stále živá v slovenskom akademickom prostredí.

 

img 20191022 105324

 

Veľkú zásluhu má Dr. Viera Rassu Nagy, ktorá popri starostlivosti o organizáciu celého týždňa tlmočila aj prvú lekciu Dr. Pallona a poslednú lekciu prof. Madarasza.

Taliansky jazyk a kultúra to nie len Večné Mesto, ale ako sme mohli počas celého týždňa počuť a vidieť, je to krajina mnohých talentov a rôznych dejinných udalostí, ktoré nás ešte aj dnes udivujú. Už teraz sa spoločne tešíme na XX. týždeň talianskeho jazyka a kultúry v nasledujúcom roku.


Autor: Patrik Paterek

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Pedagogická fakulta

Hrabovská cesta 1

034 01 Ružomberok

multilanguage website 

ais2  email  stravovanie

 

isic preukazy  instagram  facebook

pk baner

informacie o studiu

kalendar podujati 2019

elearning pfku

studentske zlavy pfku

propagacne video pfku

bulletin pfku

baner ccvpfku

studia scientifica

duku