mfsh1 titV dňoch 4. ‒ 9. novembra 2019 sa konal už III. ročník Medzinárodného festivalu slovanskej hudby v Ostrave, ktorý organizuje L&L Music v spolupráci s Ostravskou univerzitou a ďalšími partnermi a sponzormi z Moravsko-sliezskeho kraja.

 

Medzi jeho sprievodné akcie patria odborné prednášky na tému jubilujúcich slovanských skladateľov alebo interpretov, koncerty s významnými českými a európskymi interpretmi s programom zameraným na hudbu slovanských autorov, interpretačná súťaž slovanskej hudby pre žiakov a študentov od 5 do 30 rokov v hre na rôzne hudobné nástroje a spev so súťažným repertoárom z diel slovanských skladateľov a Masterclass pod vedením Alexandra Vovka operného speváka a sólistu Sliezskeho divadla v Opave a hlasového pedagóga Fakulty umenia Ostravskej univerzity a Hudobnej akadémie v Katoviciach.

mfsh3 logo

Tento rok sa Medzinárodná interpretačná súťaž slovanskej hudby konala 7. 11. 2019 pod vedením odbornej poroty, ktorú tvorili (zľava): Jiří Čaňo (Česko), Dagmar Pecková (Česko), Anna Orlik (Poľsko), Miroslav Sekera (Česko), Ján Hališka (Česko), Władisław Szymański (Poľsko), Tatyana Teslya (Rusko), Jelena Lorena Švilpe (Lotišsko), Michele Poma (Taliansko) a Martin Kajzar (Česko). Súťaže sa zúčastnilo 55 súťažiacich v hre na dychové nástroje: klarinet, saxofón, lesný roh, sláčikové nástroje: husle a violončelo, v hre na klavíri a akordeóne, v orchestrálnej hre a v speve sólovom a ensemblovom z Česka, Slovenska, Poľska, Ukrajiny, Ruska, Lotyšska, Talianska a Číny.

 

mfsh2

 

Katolícku univerzitu v Ružomberku boli na uvedenej súťaži reprezentovať študenti spevu z Katedry hudby: Gabriel Kopilec, Michaela Bukovinská a Ivan Lyvch z triedy PaedDr. Miriam Žiarnej, PhD., ArtD. a PaedDr. Stefka Palovičová, PhD., ktorá klavírnym sprievodom podporila umelecké vystúpenia mladých spevákov.

 

mfsh1

 

Študenti sa prezentovali s náročným piesňovým a operným repertoárom od skladateľov ako B. Smetana, A. Dvořák, M. I. Glinka, N. A. Rimskij-Korsakov, L. Ruzycky, M. Schneider-Trnavský a B. Urbanec, čo ocenila aj odborná porota a udelila 1. miesto v VI. kategórii Gabrielovi Kopilcovi, 3. miesto v IV. kategórii Ivanovi Lyvchovi a Čestné uznanie v V. kategórii Michaele Bukovinskej.

 

mfsh4

 

mfsh5

 

mfsh6

 

Interpretačná súťaž vyvrcholila 8. 11. 2019 o 15.00 hod. slávnostným udelením cien a Koncertom mladých sólistov v Koncertnej sále Fakulty umenia Ostravskej univerzity, ktorý bol nahrávaný Českým rozhlasom a následne vysielaný Českým rozhlasom Vltava. Na uvedenom koncerte vystúpili Gabriel Kopilec a Stefka Palovičová s piesňou Nôžka od Mikuláša Schneidra-Trnavského, ktorú si odborná porota vybrala pre jej mimoriadny umelecký prednes.

 

livch  bukovinska   

 

 kopilec

 

Všetkým srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu.

 

Autor: PaedDr. Miriam Žiarna, PhD., ArtD.

júl 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Pedagogická fakulta

Hrabovská cesta 1

034 01 Ružomberok

multilanguage website 

ais2  email  stravovanie

 

isic preukazy  instagram  facebook

pk baner

pk baner

informacie o studiu

kalendar podujati 2019

elearning pfku

studentske zlavy pfku

propagacne video pfku

bulletin pfku

baner ccvpfku

studia scientifica