V priestoroch bývalej predajne Don Bosco na žltom podlaží Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku bude od pondelka 9. 12. sprístupnená popularizačno náučná výstava pod názvom V TIENI TURECKÉHO POLMESIACA. Pozrieť si ju budete môcť počas otváracích hodín knižnice až do konca januára. Vstup je voľný.

 

Bitka o Vieden

 

Výstava približuje jednu z najväčších vojenských výprav v 17. storočí, kedy sa takmer 200.000 osmanská armáda pokúšala takmer 2 mesiace dobyť Viedeň.

 

Hlavní aktéri doby sú priblížení prostredníctvom voskových figurín a replík dobových obrazov: veľkovezír Kara Mustafa, cisár Leopold I., hlavný veliteľ cisárskych vojsk Karol Lotrinský, poľský kráľ Ján III. Sobieski a Slovák – ostrihomský arcibiskup Juraj Pohronec Slepčiansky (Selepcheny), ktorý za svoje zásluhy dostal od cisára titul – Záchranca Viedne. Ich životné príbehy spojené s kontextom vojenského ťaženia napísané na baneroch umožnia návštevníkovi hlbšie spoznať vážnosť a dramatičnosť doby. 

 

„Pamätaj, že svätý nie mečom, ale vierou poráža kráľovstvá“. Tieto slová povedal ostrihomský arcibiskup Juraj Lipai počas korunovačného obradu 14-ročnému Leopoldovi, keď mu odovzdával korunovačný meč. O 28 rokov neskoršie cisár Leopold tieto slová hlboko prežíval. Čelil najväčšej osmanskej výprave, ktorá vytiahla do Strednej Európy s cieľom získať zlaté jablko – Viedeň. 

 

Výstava bola pripravená pri príležitosti Bratislavských Korunovačných slávností v roku 2014. Okrem toho si ju mohli záujemci pozrieť v minulom roku na hrade v Kežmarku, počas letnej sezóny v nitrianskej katedrále a v Hronskom Beňadiku, v Liptovskom Mikuláši v dome Matice slovenskej.

 

Autor výstavy: Miroslav Vetrík z Občianskeho združenia Korunovačná Bratislava

Autor voskových figurín: Roman Bajzík

Autori replík historických kostýmov: Mária Molenda a Liliana Singhofferová

 

september 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

banner web itlib

centrum spirituality

cetart button web

fond uk ku

gentes

logo spyt kniz

osservatore romano

scientia logobanner 2 percenta