podpis zmluvy u10Dňa 20. novembra 2020 sa v účelovom zariadení Technickej univerzity vo Zvolene stretli za dodržania všetkých protiepidemiologických opatrení rektori desiatich univerzít združených v Konzorciu slovenských univerzít U10+. Pri tejto príležitosti podpísali zakladateľskú zmluvu, ako aj a stanovy konzorcia vysokých škôl.

 

Konzorcium založilo desať univerzít, pričom má potenciál rozšírenia a je otvorené pre ďalších členov. U10+ vytvára podmienky pre integráciu vzdelávacej a vedeckovýskumnej infraštruktúry, intelektuálnej kapacity takmer 4 000 tvorivých zamestnancov a viac ako 50 000 študentov. Projektové tímy týchto univerzít momentálne predstavujú dominantný, takmer 60-percentný podiel na financovaní slovenských univerzít a SAV z prostriedkov Horizontu 2020.

odberFakulta zdravotníctva KU, jej študenti a pedagógovia, sa od prvej vlny šírenia pandémie COVID-19 v spolupráci s ÚVN SNP Ružomberok - FN aktívne zapojili do pomoci v rámci eliminácie pandémie koronavírusu na samotnej univerzite, v meste Ružomberok, v regióne i po celej SR.

 

Aj v tomto období v spolupráci s Územným spolkom Liptov Slovenského Červeného kríža v Liptovskom Mikuláši a Žilinským samosprávnym krajom participujú na zriaďovaní odberných miest pre testovanie na ochorenie COVID-19.

 

kz screenshot 21Počas každoročného týždňa vedy a techniky na Slovensku sa aj Katolícka univerzita zapojila do tradičnej popularizácie vedy a výskumu. Tento rok sa tak počas druhého novembrového týždňa udialo netradičným spôsobom, prostredníctvom online prednášok domáceho a zahraničných odborníkov.

 

Jednotlivé katedry Filozofickej fakulty KU pripravili pre študentov, ale aj širšiu verejnosť tri zaujímavé prednášky z oblasti médií, filozofie a psychológie. Práca s verejnými zdrojmi v práci Jána Kuciaka bola témou online prednášky doc. Jána Haceka, PhD., z Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Prednáška bola primárne určená študentom žurnalistiky FF KU, ktorí ju absolvovali aj v rámci predmetu Stretnutia s profesionálmi, kde sa stretávajú s odborníkmi z médií či akademickej mediálnej sféry.

poradenske centrum webPoradenské centrum KU v Ružomberku pripravilo pre prvákov animačné videá, ktoré slúžia ako elektronická príručka počas štúdia na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

 

Týmto jednoduchým a zábavným spôsobom sme chceli oboznámiť prvákov s užitočnými informáciami o ubytovaní a stravovaní študentov v Ružomberku, o  službách Poradenského centra KU a špeciálnej študovne, Univerzitnej knižnici KU, možnostiach zahraničnej mobility Erasmus+ a ISIC preukazoch. Zaujímavou možnosťou v čase stresu a skúškového obdobia pre študentov môže byť využitie biofeedbacku.

1989Dňa 17. novembra si pripomíname dve historické udalosti - medzinárodný deň študentov a výročie Nežnej revolúcie. Na Slovensku a v Čechách ide o významný dátum, ktorý nám pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť. 17. november je dátum, ktorý spája Slovákov a Čechov a pripomína nám spoločnú minulosť.

 

V roku 1939 nacisti v reakcii na demonštrácie československých študentov proti okupácii Československa a proti zabitiu študenta medicíny Jana Opletala, ktorý patril k prvým obetiam fašizmu u nás, uzavreli české vysoké školy, popravili 9 študentov a viac ako 1 000 ich poslali do koncentračných táborov. Ako spomienku na rozpútanie fašistického teroru proti českým vysokým školám a ich študentom v roku 1939 Medzinárodný zväz študentstva v roku 1941 na manifestácii solidarity s českými študentmi v Londýne vyhlásil 17. november za Medzinárodný deň študentstva.

 

december 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU