hostia z usa 1V utorok 3. mája 2016 Katolícka univerzita v Ružomberku privítala 30 účastníkov z USA, ktorí prileteli do Európy, aby sa zúčastnili 14 denného odborného poznávacieho seminára zameraného na históriu a prítomnosť krajín bývalého „sovietskeho bloku“. Po 5 dňovom spoznávaní novodobých dejín Poľska pricestovali na Slovensko, ale ich cesta pokračuje ďalej cez Maďarsko až do Macedónska.


Účastníci pochádzajú z rôznych štátov USA od Atlantického oceána na východe až po pobrežie Tichého oceána na západe. Spája ich nadšenie k novodobej histórii strednej a východnej Európy a úsilie zoznámiť sa so zmenami, ktorými prešli tieto štáty po páde komunistického režimu.


hostia z usa 2Na pôde Katolíckej univerzity  ich privítal prof. František Trstenský, prorektor pre zahraničné vzťahy, spolu s pracovníčkami Referátu pre zahraničné vzťahy, mobility a formáciu Mgr. Michaelou Moldovou Chovancovou a Mgr. Miroslavou Sekanovou. Po prehliadke Univerzitnej knižnici KU pod vedením vedúcej knižnice Mgr. Kataríny Matúškovej nasledovala prezentácia, v ktorej Mgr. Michaela Moldová Chovancová predstavila štruktúru a zameranie KU.


Hlavnou časťou návštevy bola prednáška prof. Františka Trstenského s názvom „Katolícka cirkev na Slovensku počas a po páde komunizmu.“ Prof. Trstenský v nej priblížil jednotlivé etapy dejín Katolíckej cirkvi od roku 1948 po súčasnosť. V diskusii, ktorá nasledovala po prednáške, sa hostia z USA zaujímali o témy ako je ekumenický dialóg medzi cirkvami na Slovensku, zapojenie laikov do diania v Cirkvi a postavenie Cirkvi v spoločnosti.


hostia z usa 3„Bol som milo prekvapený znalosťou našich hostí z USA o novodobej histórii a situácii Cirkvi v tejto časti Európy, reagoval prof. Trstenský na svoju prednášku, „ako aj záujmom poznať súčasné výzvy, ktoré stoja pred Cirkvou, či už v jej vnútri ako aj smerom k spoločnosti.“


Pre KU to bola výborná príležitosť prezentovať hosťom z druhej strany Atlantického oceána pôsobenie Katolíckej univerzity ako aj poodhaliť časť novodobých dejín našej krajiny.

 

 

september 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU