lajda stanoV dejinách svetového umenia patrí Leonardo da Vinci rozhodne k najvýznamnejším umelcom a nástenná maľba Poslednej večere patrí k jeho najznámejším dielam. Pre mnohých je to dávna a uzavretá história. Nie však pre akademického maliara Stana Lajdu, reštaurátora, ktorý skúma, sleduje, rozjíma nad týmto jediným obrazom už celé desaťročia.

 

Jeho myšlienky a postrehy môžete osobne spoznať počas hosťovskej prednášky, ktorá sa uskutoční 29. októbra 2019 o 10.00 vo výstavnej miestnosti rektorátu KU v Ružomberku. Všetkých Vás srdečne pozývame.

 

Akademický maliar Stano Lajda patrí k popredným výtvarníkom Žilinského regiónu. V rokoch 1979–85 študoval na VŠVU v Bratislave odbor reštaurovanie maľby, kde v svojej teoretickej diplomovej práci spracoval históriu a reštaurovanie Poslednej večere. Popri práci reštaurátora v Považskej galérii v Žiline sa stále viac venoval vlastnej výtvarnej tvorbe. Od roku 1990 sa už ako umelec v slobodnom povolaní sústredil na voľnú maľbu, grafické listy či kresby a ilustrácie. Od roku 1993 vedie Klub neprofesionálnych výtvarníkov pri KKS v Žiline a od roku 2009 pedagogicky pôsobí aj ako učiteľ kresby v Súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline. Svoju tvorbu predstavil na desiatkach individuálnych a kolektívnych výstavách na Slovensku aj v zahraničí. Okrem viacerých ocenení získal v roku 2005 3. miesto s návrhom na Slovenské euromince, v roku 2015 Cenu mesta Žilina, v roku 2018 cenu Žilinského samosprávneho kraja Litteras Memoriales a v roku 2019 cenu Národného osvetového centra v Bratislave Poctu svätého Gorazda.

 

lajda 2

 

Jeho dielo tvoria desiatky portrétov, kvetinových zátiší, krajinomaľby okolia Žiliny a prírodných krás Slovenska. Ilustroval okolo štyridsať kníh, prevažne určených deťom. Stano Lajda je tiež autorom monumentálneho cyklu diorám a kresieb živočíchov pre stálu expozíciu Biodiverzita a Paleontológia v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Vytvoril aj portréty uhorského palatína Františka Vešeléniho a jeho manželky Žofie Bosniakovej, ako aj rekonštrukciu jej katafalku na hrade Strečno. Najdôležitejšiu súčasť jeho tvorby tvoria obrazy s príbehom, figurálne kompozície s nezameniteľným rukopisom a osobitým zmyslom pre iróniu a humor. V celej tvorbe Stana Lajdu sa prelína silné prepojenie s dielom majstra talianskej vrcholnej renesancie Leonarda da Vinci. Týmto vzťahom trvajúcim od detských čias si vyslúžil prívlastok „Slovenský Leonardo“. Obrazy Stana Lajdu sú však pozoruhodné nielen pre obdiv k Leonardovi, ale najmä pre dokonalú znalosť jeho tvorby, podrobné štúdium vnútornej filozofie a rukopisu.

júl 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU