poetryV priestoroch Univerzitnej knižnice KU v Ružomberku sa 22. októbra 2019 uskutočnilo jedinečné podujatie, na ktorom sa stretávajú, čítajú a diskutujú básnici a prekladatelia ich tvorby. Navštívili nás autori z Írska (Paddy Bushe), Škótska (Aonghas MacNeacail, Padraig MacAoidh a David Kinloch) a Slovenska (Miroslava Gavurová, Ján Gavura, Ivana Hostová a Ján Živčák).

 

Autorský recitál návštevníkom umožnil vypočuť si naživo okrem anglického jazyka aj škótsky, írsky a galský jazyk. Prekladatelia na úvod prečítali báseň v slovenskom jazyku a následne si hostia mohli text vypočuť v pôvodnom jazyku, prednesený priamo autorom.

 

poetry4

 

poetry3

 

Každý básnik sa k svojej tvorbe vyjadril a odhalil niektoré svoje tvorivé postupy alebo inšpirácie. V záverečnej časti sa celé literárne fórum venovalo otázkam z publika. Do hľadiska sa okrem vyučujúcich a študentov z Katolíckej univerzity posadili aj žiaci zo ZŠ Dončova pod vedením p. uč. Lenky Krasuľovej. Hudobný sprievod pripravili študenti z katedry hudby Veronika Pekárová (spev) a Jozef Horvát (klavír). Za pomoc s prípravou priestorov ďakujeme Univerzitnej knižnici KU. Zážitkové autorské čítanie a diskusiu s domácimi aj zahraničnými básnikmi, prekladateľmi a literárnymi vedcami inicioval a moderoval doc. et Mgr. Ján Gavura, PhD. – básnik, literárny vedec, pedagóg, prekladateľ, editor a vydavateľ. Projekt sa na Katolíckej univerzite realizoval už štvrtýkrát. V roku 2019 sa stretnutie básnického kvarteta uskutočnilo na Slovensku iba na dvoch miestach (Ružomberok, Bratislava). Za organizáciu podujatia v Ružomberku zodpovedali Silvia Kaščáková (PF KU) a Jana Juhásová (FF KU).

 

 

Autor: Silvia Kaščáková

Foto: Martin Pinkoš

 

Organizátori:

Fond na podporu umenia

FACE – Fórum alternatívnej kultúry a vzdelávania

Kabinet pomalosti v Novej Cvernovke

Katolícka univerzita v Ružomberku

Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove

júl 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU