Unicity 2Ružomberok, 13. február 2020 – Filmový festival Ružomberok – univerzitné mesto. Aj týmto spôsobom si Katolícka univerzita v Ružomberku pripomína 20. výročie svojho založenia. Diváci uvidia aj nový dokumentárny film Made in Ružomberok od mladého tvorcu Jakuba Kršku.

 

Filmová prehliadka Ružomberok – univerzitné mesto sa koná už budúcu stredu 19. februára 2020 v ružomberskom Kine Kultúra. Od 16.00 hod. sú pripravené snímky, ktoré sa týkajú univerzity a vznikli počas jej doterajšej existencie.

 

„Začneme filmom 869 dní, ktorý hovorí o výstavbe nového architektonického symbolu mesta – univerzitnej knižnice. Keďže súčasťou univerzity je aj kňazský seminár na Spiši, ukážeme Silu bratstva, ktorú natočili samotní bohoslovci. Potom nasleduje hodinový film Pán rektor, ktorý dokumentuje osobný príbeh bývalého rektora Tadeusza Zasępu,“ spresňuje  organizátor festivalu Radislav Kendera.

 

„Pána rektora sme navštevovali s kamerou či s diktafónom prakticky počas celého jeho pôsobenia v Ružomberku, ale boli sme s ním aj v časoch choroby, keď bol v tichu a ústraní. Vtedy sme ešte netušili, že si už zbierame materiál na náš nový film. Až po jeho smrti som zistil, že mám množstvo jedinečných a nepublikovaných záberov. Bolo by hanbou, keby sme tento film nespravili my. Kto iní, ak nie práve jeho študenti a žurnalisti?,” hovorí autor námetu Pána rektora Jakub Krška.

 

Meno mladého ružomberského tvorcu sa spája aj s ďalším umeleckým projektom. Jakub Krška na februárovom festivale predstaví svoj nový dokumentárny film Made in Ružomberok. Téma histórie školstva od prvých počiatkov farskej školy z 14. storočia až po vznik novej univerzity na zelenej lúke ho zaujala ešte ako vysokoškolského študenta. Spracoval ju ako svoju diplomovú prácu, teraz ju predstaví vo filmovej podobe. „Mnohí z nás mladých už zabudli na snahy našich otcov a starých otcov, ktorí sa viac ako pol storočie snažili o vznik vysokej školy v Ružomberku. Cítil som, že bolo mojou povinnosťou, navyše ako absolventa žurnalistiky, tieto spomienky pozbierať a oživiť,“ približuje J. Krška. Autor nového dokumentu Made in Ružomberok láka divákov na bohaté archívy, zaujímavé rozhovory a jedinečné zábery.

 

Bohatý filmový zážitok z prehliadky Ružomberok- univerzitné mesto zavŕši diskusia, ktorú moderuje prodekan teologickej fakulty Martin Taraj.

september 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU