rektor jpOd narodenia pápeža Jána Pavla II. uplynulo dnes sto rokov. Toto jubileum si vedenie Katolíckej univerzity v Ružomberku pripomenulo položením kytice pri soche Jána Pavla II. pred budovou PF KU za účasti Tadeusza Frackowiaka, honorárneho konzula Poľskej republiky. Pri tejto príležitosti Vám prinášame príhovor Jaroslava Demka, rektora KU v Ružomberku.

 

S vďakou k Bohu si dnes pripomíname sto rokovo od narodenia Karola Wojtylu, dnes už svätého Jána Pavla Druhého. O tejto významnej osobnosti prvého slovanského pápeža sa už povedalo a napísalo mnoho, chcem však pripomenúť význam jeho pontifikátu pre pád komunizmu v Európe i jeho lásku ku Slovensku, ktoré viackrát navštívil. Som rád, že som sa mohol zúčastniť jeho pápežských návštev v našej vlasti aj so svojou rodinou.

 

Istý taliansky filozof o ňom povedal, že bol pútnikom Absolútna, ktorý kráčal cestou viery, rozumu a umenia. Myslím si, že na Katolíckej univerzite, kde máme jeho bustu i po ňom pomenovanú aulu, by sme mali predovšetkým oživovať jeho ducha – preto by sme sa aj my mali stať pútnikmi Absolútna.


Ján Pavol Druhý dal každej katolíckej univerzite veľký dar – apoštolskú konštitúciu Ex corde ecclesiae, ktorá sa zo srdca Cirkvi venuje katolíckemu školstvu. Bola promulgovaná pred 30 rokmi, a to 15. augusta 1990. Pozývam ochotných vedcov, teológov, ale aj študentov či verejnosť, aby sme reflektovali katolícku identitu našej univerzity v duchu tejto konštitúcie: pri storočnici Jána Pavla, pri 30. výročí Ex corde ecclesiae a pri 20. výročí založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku.

 

Blízky spolupracovník Jána Pavla Druhého, katolícky kňaz a novinár Adam Boniecki spomína: „Keď mal problémy v diecéze, dokázal uprostred zimy nasadnúť do automobilu a nechať sa odviezť na Kalváriu Zebrzydowskú. A tam sa po kolená v snehu prešiel a pomodlil sa celú krížovú cestu.“

 

Nech je aj tento príklad svedectvom: vedieť sa obetovať, prekonať a trpieť. Napríklad aj za dielo Katolíckej univerzity v Ružomberku.

 

                                                                        doc. Ing. Jaroslav Demko, CSc., rektor KU

september 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU