LISABON/RUŽOMBEROK (21. mája 2009) - Vyše 30 predstaviteľov z 22 univerzít a deviatich krajín Európy a Libanonu sa stretlo od 15. do 16. mája v Lisabone na pravidelnej výročnej konferencii Európskej federácie katolíckych univerzít (FUCE). Počas konferencie, ktorá sa konala na Portugalskej katolíckej univerzite, diskutovali účastníci na tému nového správania študentov ako výzvy pre katolícke univerzity. "Konferencia ukázala na niektoré výrazne odlišné kultúrne, politické i spoločenské kontexty, v ktorých jednotlivé univerzity pôsobia, ale zároveň na množstvo podobných problémov, ktoré je potrebné riešiť," skonštatoval prorektor pre zahraničné vzťahy a mobility doc. Stanislav Košč, ktorý Katolícku univerzitu v Ružomberku (KU) na podujatí zastupoval.

Podľa neho stále dominuje požiadavka jasného povedomia katolíckeho charakteru univerzity, čo sa musí prejaviť vo všetkých oblastiach jej pôsobenia. "Nové správanie sa študentov kladie na katolícku univerzitu požiadavku viac študentov počúvať – identifikovať ich potreby a očakávania a tiež ich vnímanie katolíckej univerzity ako svojho vzdelávacieho a formačného prostredia," uviedol prorektor Košč. Jedným z konkrétnych návrhov lisabonskej konferencie FUCE je aj návrh propedeutickýého seminára v prvom ročníku štúdia, v ktorom by skúsení pedagógovia predstavili novým študentom víziu katolíckej univerzity a konkretizovali ju do vzdelávania, štúdia  a každodenného života študentov.    

Okrem oficiálneho programu, stretnutia s predstaviteľmi iných univerzít a tiež s tajomníkom Medzinárodnej federácie katolíckych univerzít Mons. Guy-Ráalom Thiviergom, bola podľa Stanislava Košča konferencia priestorom na lepšie spoznanie sa a nadviazanie priateľských a pracovných kontaktov do budúcnosti. V roku 2010 bude výročnú konferenciu FUCE hostiť Ukrajinská katolícka univerzita v Ľvove.

KU je riadnym členom FUCE (Fédération des Universités Catholiques Européennes), dcérskej organizácie IFCU (International Federation of Catholic Universities), ktorá oficiálne združuje európske katolícke univerzity, od roku 2007.
september 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU